Дайджест Люстраційного комітету : 2 роки ідеї люстрації.

28.02.2016 12:03

Рівно 2 роки тому ідея люстрації була проголошена на Майдані під час формування нового постреволюційного уряду. Чого вдалося досягти за цей період? 

Якщо розглядати люстрацію як перший крок до очищення влади, то він був зроблений. Але не владою, а суспільством. І це розуміння є ключовим в аналізі люстрації, бо воно показує конфлікт між суспільством, яке висуває владі свої вимоги, і владою, яка не хоче їх виконувати. В таких умовах свідомим громадянам не залишається нічого іншого як брати владу в свої руки. На щастя, Майдан народив покоління відповідальних громадян, які готові це робити.

Зі своєї діяльності для очищення влади за два останні роки, ми виділяємо 6 великих перемог:

1. Розробили Закон «Про очищення влади».

Це єдиний Закон, який виганяв посадовців Януковича з владних кабінетів і давав конкретний результат протягом останнього року. Він не є досконалим, враховуючи, що в першу розроблену активістами версію було внесено 400 правок з голосу, які зробили його слабшим. Прийняття змін, зареєстрованих в парламенті ще навесні, може це виправити.

2. Змусили парламент його ухвалити.

Фантастика полягала в тому, що тиск вулиці змусив регіоналів проголосувати за Закон, який їм самим і забороняв доступ до виконавчої влади, по суті — грошей. Зараз, коли регіонали повзучим реваншем повертаються за підтримки нинішнього керівництва держави, люстраційний закон — єдине, що відділяє від керівних посад, наприклад, Юрія БойкаНаталію КоролевськуОлександра ВілкулаМихайла ДобкінаСергія ЛьовочкінаНестора ШуфричаВіктора Балогу,Сергія Ківалова та інших поплічників Януковича, яких досі не покарано. Поки діє Закон «Про очищення влади», їм заборонено бути навіть поліцейськими, не кажучи вже про вищі керівні посади в державі. Саме тому вони, здебільшого представлені в «Опозиційному блоці», так активно весь цей час намагаються закон скасувати. Слава богу, поки що нам Закон вдавалось боронити.

3. Заручилися підтримкою Венеційської комісії

Про те, що ВК готує нищівний висновок до Закону, представники України дізнались за 2 дні до його запланованого оголошення — і одразу вилетіли до Венеції. Всього за одну годину перемовин Єгор Соболєв, Тетяна Козаченко, Павло Петренко і Леонід Ємець переконали експертів почекати з висновком,прилетіти до України і побачити все на власні очі. В результаті шестимісячних консультацій експерти схвалили люстраційний закон і стали союзниками України в боротьбі за очищення влади.

4. Не допустили скасування Закону через Конституційний суд

Двічі КСУ намагався скасувати Закон на прохання суддів та депутатів «Опозиційного блоку», більшість з яких сама підлягає люстраційним заборонам. І хоча майже половина чинного складу цього єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні донедавна була тими самими людьми, що допомогли Януковичу узурпувати владу, завдяки суспільному тиску і широкому розголосу ми змогли захистити Закон від колишніх і нинішніх ворогів очищення влади в Україні.

5. Забезпечили громадський контроль за його виконанням

Ще до набуття чинності Законом ми ініціювали створення Громадської ради  з питань люстрації при Міністерстві юстиції. За час своєї діяльності журналісти та громадські активісти, які входять до її складунадали розголосу десяткам фактів порушення люстраційного закону та корупції, що призвело до конкретного результату — очищення влади від негідників. Спільно ми домоглися звільнення 42 посадовців з нашого топ-50 осіб, що уникали люстрації.

6. Розробили власний Реєстр осіб, що підлягають люстрації

На сьогодні це — найбільше відкрите джерело інформації про осіб, що підпадають під так звані «автоматичні» критерії люстрації.

Детальніше про історію перемог та саботажу люстрації читайте в нашомурічному звіті.

Проте один з найважливіших критеріїв люстрації, антикорупційний, який передбачає звільнення посадовців за брехню в деклараціях, на жаль, так і не запрацював. А саботаж антикорупційних законів призводить до того, що корупціонери далі залишаються безкарними. Тому ми оголосили про боротьбу з корупціонерами, які приховують своє майно в деклараціях. Знаєте недобросовісного чиновника, який приховує майно? Повідомте нам про це. Спільно з однодумцями з коаліції «Декларації під контролем» та справжніми представниками громадськості у державних органах ми крок за кроком будемо очищувати владу від корупціонерів. Приєднуйтесь!
 

26 лютого коаліція «Декларації під контролем» вийшла під Адміністрацію Президента з вимогою накласти вето на законопроект #3755, який нівелює суть нової системи електронного декларування. По завершенню акції звернення від громадських організацій було передано до Адміністрації Президента. Крім того громадські активісти вже підготували альтернативні законопроекти: на випадок вето та якщо Президент не заветує Закон. Детальніше
 

 

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.