Депутатам пропонують прийняти «драконівський» закон, що порушує принцип презумпції невинності

21.07.2015 21:55

9 липня 2015 в парламенті зареєстрований проект закону № 2324а-2 «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо аспектів застосування застави у випадках застосування тримання під вартою)». Автором цього документу виступив народний депутат Антон Геращенко.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, даний документ потрібно прийняти тому, що зараз як ніколи актуальним питанням для існування держави є ефективна і жорстка боротьба з корупційними правопорушеннями та особливо тяжкими злочинами проти миру і безпеки людства. 

«У зв'язку з цим виникла необхідність на законодавчому рівні зафіксувати розміри застави та розширити перелік статей Кримінального кодексу, додавши злочини у сфері службової діяльності посадових осіб, щодо яких не можуть бути застосовані порука, домашній арешт, застава», - йдеться в пояснювальній записці. 

Адвокати-практики не поділяють оптимізм законодавця і вкрай критично відгукуються про розроблений законопроект. 

«Законопроект №2324а-2 повертає нас у часи «драконівських» законів злочинної влади, - заявляє адвокат департаменту кримінальної практики Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Ігор Самольотов. - Зокрема, пропонується істотно розширити перелік кримінальних правопорушень, підозру чи обвинувачення у вчиненні яких означатиме автоматичне і безальтернативне утримання під вартою». 

При цьому адвокат Ігор Самольотов підкреслює, що ніхто не ставить під сумнів необхідність ефективної та жорсткої боротьби з корупційними правопорушеннями. 

«Необхідно визнати, що в нинішніх реаліях існування незалежної України залежить від успішності цієї боротьби з корупціонерами. Однак викликає подив той факт, що норми цього законопроекту створюють серйозні можливості для зловживань з боку правоохоронців. Застосування цього закону на практиці означатиме лише те, що людину можна буде відправити за грати, просто пред'явивши підозру, не звертаючи уваги на доказову базу. Слідчий суддя в кожному разі буде законодавчо позбавлений можливості призначити інший запобіжний захід», - розповідає Ігор Самольотов. 

За словами адвоката, така постановка питання є грубим порушенням принципу презумпції невинності. 

«Сама по собі підозра чи обвинувачення у вчиненні будь-якого кримінального злочину без обліку відомостей про особу, способу вчинення, доказів, що підтверджують провину цієї особи або інших обставин, не може бути підставою для автоматичного взяття під варту підозрюваного чи обвинуваченого. Законопроект порушує загальні принципи нового Кримінально-процесуального кодексу щодо мети застосування запобіжного заходу і утримання під вартою як виняткової міри», - розповідає Ігор Самольотов. 

Також у адвоката департаменту кримінальної практики ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» дуже багато питань викликала наївна спроба приховати політичні статті серед дійсно серйозних злочинів проти національної безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. 

«Підводячи підсумок, необхідно звернути увагу всієї правової спільноти на небезпечний прецедент абсолютно необгрунтованого розширення переліку злочинів, тільки лише підозра у вчиненні яких позбавить суд можливості самостійно і з урахуванням всіх існуючих обставин справи вибирати відносно осіб альтернативні триманню під вартою види запобіжного заходу», - резюмує адвокат департаменту кримінальної практики ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Ігор Самольотов.

Джерело : Прес-служба ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери»

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.