Пенсії та МВФ

21.10.2016 20:05

Картинки по запросу пенсійне забезпечення

Пенсійний вік підвищуватимуть поступово, але список професій, які дають право дострокового виходу на пенсію, суттєво скоротять вже цього року Задля отримання чергового траншу МВФ Україна зобов'язалася виконати ряд вимог, зокрема щодо пенсійної реформи. Основні кроки прописані в оновленому меморандумі, пише газета Експрес. До кінця року наша влада повинна прийняти закон про поступову зміну пенсійного віку. У Фонді радять починати з підвищення пенсійного віку тих категорій, які мають право на дострокову пенсію. Про пенсійні зміни, що чекають на нас, розмовляємо з Олександром Ткачем, директором ТОВ "Пенсійно-актуарний консультант", Віталієм Мельничуком, віце-президентом інвесткомпанії "КІНТО" та Маріанною Онуфрик, експертом з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень.

-- Як МВФ нам радить провести пенсійну реформу і чому?

 М. Онуфрик: -- Вимоги щодо пенсійної реформи визначені як структурний маяк в Меморандумі МВФ. Тобто від їх виконання залежатиме виділення наступного траншу кредиту. До 16 грудня має бути прийнятий законопроект, який передбачає основні зміни. Йдеться найперше про поступове врегулювання питання пенсійного віку. Тобто напряму МВФ не говорить про те, що треба підвищувати пенсійний вік, але, як ми розуміємо, і про зниження мова не йде. До основних вимог належить скорочення списку діяльностей та професій, що дають право на достроковий вихід на пенсію. Тобто буде змінено окремі параметри у функціонуванні солідарного рівня забезпечення. Також уряд пообіцяв утриматися від запровадження другого рівня пенсійного забезпечення (накопичувального), допоки не буде виконано ці параметричні реформи й наша солідарна система не стане на стійкі засади. Тобто накопичувальний рівень відкладається на невизначений термін.

 О. Ткач: -- Перед тим, як дати кошти в борг на поповнення бюджету, МВФ хоче розуміти, за рахунок чого Україна зможе цей борг віддати. Щоб виплачувати пенсії у повному обсязі, потрібно майже 257 млрд. грн., тоді як сума власних надходжень до ПФУ ледь перевищує 110 млрд. грн. Тобто дефіцит Пенсійного фонду України перевищує 145 млрд. грн. До речі, на пенсії сьогодні йде більш як 11% ВВП.

В. Мельничук: -- У нас сьогодні 12,4 млн. пенсіонерів, а тих, хто платить внесок в ПФУ, -- всього 10 млн. осіб. МВФ розуміє, що далі ситуація тільки погіршуватиметься. Адже з одного боку пенсіонери живуть довше, аніж 20 -- 30 років тому, з іншого -- чисельність дітей, які народжуються, зменшується. 

-- Які пенсійні зміни можуть прийняти найближчим часом? 

М. Онуфрик: -- Думаю, будуть надалі скорочені списки професій (№1 та №2), які дають право на достроковий вихід на пенсію. Нагадаю, що влітку уряд уже суттєво зменшив цей перелік. Тобто для цих категорій буде підвищуватися і вік виходу на пенсію, і, ймовірно, зросте трудовий стаж, необхідний для отримання пенсії. Адже середній вік виходу на пенсію у нас нині становить 49 років. Тобто, незважаючи на те, що у законодавстві є норма про 60 років, більшість населення має можливість скористатися правом дострокового виходу на пенсію у зв'язку з тим, що вони працюють за певними спеціальностями (шахтарі, бортпровідники) чи мають певні привілеї (багатодітні, чорнобильці).

 О. Ткач: -- В Україні більш як 2,5 млн. осіб, якщо не рахувати військових, які виходять на пенсію за списками №1 та №2. Чоловіки йдуть на пенсію у 50 років за списком №1, за списком №2 -- у 55 років. Для жінок це вік 45 та 50 років відповідно, хоча зараз жінкам поступово його піднімають, щоб вирівняти пенсійний вік для чоловіків та жінок. Але у будь-якому випадку за 5 -- 10 років до настання пенсійного віку людина може виходити на пенсію. Поступово цей пільговий список, який дає право на пільгову пенсію, зменшуватиметься. Зрештою, дійдемо до того, що права виходу на пенсію за професійною ознакою, або, скажімо, за якоюсь робочою професією, не буде. Підставою виходу на пенсію стане виключно вік та стаж. Зауважу, що зміни щодо пільгового виходу на пенсію не торкнуться військових. Це чітко прописано в меморандумі. 

-- Чи планується підвищення пенсійного віку? 

М. Онуфрик: -- Вочевидь, цього року пенсійний вік ще не підвищать. Але можливо, до кінця грудня будуть внесені зміни, які передбачатимуть, як і коли це станеться. Є інформація, що пенсійний вік планують підвищити на три роки -- до 63 років з 1 січня 2018 року. Але це робитимуть поступово -- кожен рік по півроку. Тобто фактично тільки через шість років -- у 2024 році буде досягнуто нового рівня пенсійного віку.

О. Ткач: -- Звичайно, підвищення пенсійного віку має бути поступовим, як це є у всьому світі. Наприклад, у Німеччині його аж до 2029 року збільшують з 65 до 67 років. Підвищення пенсійного віку зменшить кількість людей, які прийдуть отримувати пенсію, а в перспективі це дасть можливість певним чином збалансувати бюджет пенсійного фонду. Але цей ефект спрацює не завтра, а в найближчі декілька років.

 -- Чи не зросте безробіття через підвищення пенсійного віку? 

М. Онуфрик: -- Насторожує те, що ніхто паралельно із підвищенням пенсійного віку, не говорить про програми працевлаштування для людей передпенсійного віку, які діють в усіх цивілізованих країнах. Потрібно, щоб держава не просто підняла пенсійний вік і забула про людину. Разом із підвищенням пенсійного віку уряд повинен запропонувати рішення щодо працевлаштування таких людей. А з сьогоднішнім рівнем безробіття (понад 9%) це зробити надзвичайно важко. Всі ці люди (від 60 до 63 років, якщо, скажімо, такий пенсійний вік буде встановлено) будуть претендувати на виплати по безробіттю, що не дозволить державі значно зекономити. -- Можливо, існують варіанти наповнення Пенсійного фонду без підвищення пенсійного віку?

 О. Ткач: -- Так, це детінізація зарплат, перекриття офшорів, приватизація держмайна, введення вільного обігу землі. -- Яких ще нововведень варто чекати пенсіонерам? Можливо, є й приємні новини.

 В. Мельничук: -- Пенсії планують осучаснити. Для розрахунку розміру пенсії сьогодні враховують середній розмір зарплати за три останні роки роботи, а не за один, як було раніше. З урахуванням інфляції база для обчислення пенсії через це суттєво зменшується. Виходить, що людям, які працювали в одних і тих самих умовах у різні роки, нараховували різну пенсію. Планують повернутися до старого порядку. 

М. Онуфрик: -- Виходом із ситуації могла би бути індексація пенсій на рівень інфляції. 

Леся ЯСИНЧУК
Читайте більше тут: http://expres.ua/main/2016/10/21/208829-pensiyi-mvf

 

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.