Підсумки в річницю прийняття закону "Про очищення влади".

23.10.2015 22:12

Минув рівно рік з моменту набуття чинності Закону «Про очищення влади». Як оцінити результати люстрації?

З одного боку ми не тільки написали люстраційний закон і домоглися його ухвалення парламентом, але й не допустили скасування через Венеціанську комісію і Конституційний суд, забезпечили громадський контроль за його виконанням, створили власний Реєстр осіб, що підлягають люстрації для люстрації тих, хто втримався на посадах, і відстеження нових призначень та добились звільнення 29 «недолюстрованих» інструментами громадського тиску. З іншого — Закон весь цей рік страшенно саботувався всіма органами державної влади, в тому числі вищим керівництвом. Тому ті результати, яких вдалось досягти, відбувались завдяки діяльності ентузіастів: активістів, журналістів, окремих парламентарів та державних службовців в умовах постійного спротиву потужної державно-олігархічної системи.
 
За нашими підрахунками всього близько 700 тисяч осіб мають за два роки пройти люстраційну перевірку, з них абсолютна більшість — на корупцію і навчання/співпрацю з КДБ та перебування на керівних посадах Комуністичної партії. І лише близько 5,5 тисяч мали бути звільнені за так званими «автоматичними» критеріями.

Остання цифра може здатись несуттєво малою, проте на практиці саме через цю незначну в масштабах України кількість людей протягом останнього року люстрацію постійно намагались скасувати: через Венеціанську комісію, черезКонституційний суд, через внесення змін до Закону. Чому? Тому що це і є найвище керівництво держави часів злочинної машини Януковича: Адміністрація Президента, Прем’єр-міністр, міністри та їх заступники, вищий керівний склад СБУ, ГПУ, МВС, Збройних Сил, податкової та митниці, окремих державних підприємств, Нацбанку, керівники та заступники обласних і районних державних адміністрацій та регіональних підрозділів. Тобто всі ті, хто незважаючи на втечу свого лідера, сподівалися і далі грабувати країну.

На сьогодні нам відомо про 2347 осіб, на яких розпосюджується люстраційна заборона відповідно до цих «автоматичних» критеріїв. Це — 45% топ-керівництва Януковича. Усім їм заборонено повертатись на керівні державні посади протягом наступних 10 років. 

Для розуміння: серед них — 21 парламентар, що ховається від люстрації за депутатськими мандатами. Цей список очолює Сергій Льовочкін, під керівництвом якого план зі скасування закону був запущений навіть до набуття ним чинності. Що важливо розуміти? Поки Закон діє, їм заборонено бути навіть патрульними, не кажучи вже про керівні посади в державі, по суті — заборонений доступ до бюджетних коштів. З чим вони ніяк не готові миритися, тому вже завтра нам знову доведеться захищати люстрацію в Конституційному суді, який в терміновому порядку вирішив повернутись до розгляду Закону «Про очищення влади».

Більшість же з тих, хто уникає люстрації, робить це через одну з відомих нам схем: судові ухвалистатус учасника бойових дійпереведення на іншу посаду, тощо. Усі ці схеми з конкретними прикладами ми описуємо в нашому великомузвіті «Рік люстрації в Україні: історія перемог і саботажу». Ми підготували його для того, щоб кожен українець зрозумів: якщо розглядати люстрацію як перший (і єдиний дієвий з перемоги Євромайдану) крок до очищення, то він був зроблений. Але не владою, а суспільством. І це розуміння є ключовим в аналізі застосування люстраційного закону, тому що демонструє конфлікт між вимогами суспільства та владою, яка ці вимоги не готова виконувати.

Будемо відвертими: Євромайдан мріяв, щоб за рік все було по-іншому. Щоб прокуратура розслідувала, суди судили, міліція охороняла, уряд реформував — словом, всі займались своєю справою так, як це відбувається в будь-якій цивілізованій країні. А Президент став на чолі цього процесу як гарант цілісності держави і Конституції. Але на практиці все частіше «жити по-новому» чомусь дуже нагадує «почую кожного».

Проте як би не прикривали людей Януковича Петро Порошенко, Роман Насіров, Арсен Аваков, сотні високопосадових прокурорів, начальників міліції, податківців та інших слуг клептократії були люстровані або змушені піти у відставку. А з відкриттям реєстрів нерухомості і землі громадяни по всій Україні отримали новий потужний інструмент для початку справжньої майнової люстрації.

Наша революція триває, тому що революція, яка не може захистити себе, приречена на програш. І тільки ми з вами можемо не допустити реваншу

 Люстраційний комітет

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.