В Яворові освятили наріжний камінь пам’ятника королю Янові ІІІ Собеському

14.09.2015 21:41

У п’ятницю, 11 вересня, у місті Яворові Львівської області в рамках міжнародної науково-популярної конференції відбулася церемонія освячення за участі римо-католицького та греко-католицького духовенства наріжного каменю майбутнього пам’ятника та меморіальної дошки королю Янові ІІІ Собеському.

У події взяли участь делегація з Республіки Польщі, представники яворівської громади, керівництво району та міста. Про це повідомив власкор IA ZIK.

Під час віча з нагоди освячення наріжного каменю майбутнього пам’ятника королю Янові ІІІ Собеському, що в скверику – біля стародавньої яворівської Ратуші та костелу святих апостолів Петра і Павла, секретар ради Яворівської міської ради, який зараз виконує обов’язки мера, Павло Бакунець наголосив на братерстві українців та поляків, а також висловив сподівання, що в недалекому майбутньому і в Республіці Польщі відкриють пам’ятник українському громадському діячу.

Також учасники міжнародної науково-популярної сесії взяли участь в освяченні та відкритті меморіальної дошки на оновленій будівлі, що на території колишньої королівської резиденції Яна ІІІ в Яворові, де, за словами істориків, приймали почесних гостей бенкету на честь Віденської перемоги.

У коментарі власкорові IA ZIK голова Яворівського осередку Товариства культури польської Львівщини Софія Міхневич пояснила, що цю історичну споруду – будинок короля Яна ІІІ Собеського, яка за німців була лазаретом, за тоталітарного режиму й донині – тартаком та столярним цехом, за короткий час оновили робітники під керівництвом начальника Яворівської КЕЧ та головного інженера – відповідно підполковника Федора Савицького та майора Віталія Прокудіна – до 330-ліття Віденської відсічі.

«До цього часу в Яворові мало кому було відомо, що в місті колись була така чудова королівська резиденція із замком, що потопав у садах, з дендропарком та доріжками, скульптурами, фонтанами – на кшталт французьких помість. Усю цю красу Ян ІІІ Собеський у Яворові створив для своєї коханої дружини Марисі, яка виховувалася при королівському дворі у Франції. А біля стародавньої церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Яворові завдяки отцю-декану Степану реставровано вихід з королівського підземелля, яке свій початок бере на господарському дворі Яворівської КЕЧ району, неподалік стіни, що залишилася від зруйнованого замку короля Яна ІІІ Собеського», – розповіла Софія Міхневич.

Нагадаємо, що 19 листопада 2013 року сесія Яворівської міської ради Львівської області дала добро на встановлення пам’ятника королю Янові ІІІ Собеському в скверику, що навпроти костелу в Яворові.

З клопотанням про вшанування пам’яті короля Яна ІІІ Собеського до міської ради звернулися члени Яворівського відділу Товариства культури польської Львівщини, які найперше мотивували своє прохання тим, що Ян Собеський був старостою Яворова, а відтак зробив це місто своєю резиденцією, де святкував перемогу у Віденській відсічі.

Довідка IA ZIK.

За історичною довідкою, 21 травня 1674 року Ян Собеський став королем Польщі та взяв титул Ян ІІІ. Великі урочистості відбулися в Яворові 15 червня 1678 року з нагоди хрещення в місцевому парафіяльному костелі королевича Олександра. Сьогодні у храмі знаходиться свідок цих подій – образ св. Анни, відреставрований краківськими майстрами і повернений костелу св. ап. Петра і Павла як історична цінність.

У 1683 році король Ян ІІІ зі своїм військом, в якому було й 5 тис. козаків, розгромив турків під мурами Відня. Після блискучої перемоги він відпочивав у Яворові, де й приймав вітання всіх християнських монархів.

У 1684 році численні посли зібралися в Яворові. Історики оповідають, що однієї лише шляхти прибуло більше півтисячі. Усі найкращі доми в місті зайняли гості, щедро оплачуючи за проживання; і кілька тижнів здавалося, що столицю Польщі перенесли з Варшави в Яворів. 6 липня було дано грандіозний бенкет, який увічнив на олійному полотні італійський художник, прізвища котрого не знаємо.

Після Віденської перемоги Яворів подарував Яну ІІІ плуг, борону і 6 сивих волів та влаштував грандіозне весілля, де королева танцювала з війтом, а король зі старостиною, дружиною коваля. «Весілля в Яворові» відтворив на полотні Шлегель, а картина довший час прикрашала Ратушу у Львові.

 Джерело: ЗІК

 

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.