70 років тому пройшла операція з примусової депортації українців "Вісла"

28.04.2017 21:44

70 років тому, 28-29 квітня 1947 року, комуністична влада Польщі провела військово-політичну операцію, що отримала назву «Вісла» - українців з південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння та Підляшшя) депортували в її північно-західні землі.

Історики відзначають, що операція «Вісла» стала інструментом етнічної чистки: українців примусово переселяли, позбавляючи права власності на господарство і майно. Тільки за три місяці (квітень-липень) 1947 року примусово переселили понад 140 тисяч українців. Українці в цей період піддавалися насильству, їх заарештовували і розстрілювали.

 

У період 1944-1951 років комуністичним режимом СРСР і її сателітом Польською Народною Республікою були переселені або депортовані понад 700 тисяч українців.

 В переддень 70-х роковин операції на сайті Українського інституту національної пам'яті з'явилося звернення вчених і громадських діячів до Верховної Ради і Сейму Республіки Польща із закликом засудити акцію «Вісла» як злочин польського комуністичного режиму проти власних громадян, українців за національністю.

 ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ:

24 квітня — Президія Ради Міністрів Республіки Польща ухвалила рішення у справі Акції «Вісла».

24 квітня — з Варшави відправлено залізничним транспортом 15 тонн колючого дроту для побудови перехідних виселенських таборів.

24 квітня — згідно з наказом командира ОГ «Вісла» починаються масові арешти українців, запідозрюваних у співпраці з УПА.

28.04. 1947 року о 4.00 годині ранку шість польських дивізій (бл. 17 тис.чол.) та відділи Корпусу Безпеченьства Публічного (назва органів польської служби безпеки) оточили території, на яких компактно проживало українське населення. В цей же час відділи  КГБ і чехословацької армії заблокували східні і південні кордони Польщі від Бруста  до Нового Сончу. Операція Вісла проводилась під безпосереднім керівництвом міністра оборони Польщі маршала Р.Жимерські та ген. С.Моссора.

28-29 квітня — на засіданні Пленарної Конференції єпископату Польщі Примас Польщі Кардинал Август Гльонд повідомляє, що Папа Римський іменував його делегатом для Церков Східного обряду в Польщі . Просить польських владик, щоб з великою розсудливістю і гідністю ставилися до греко-католиків (про православних очевидно не йшлося), щоб «навіть не давати приводу, що спричиняються до ліквідації Церкви» ( «nawet nie dawać pozorów, że przyczyniają się do likwidacji Cerkwi»). Просить також, щоб з українських церков не забирали іконостасів.

29 квітня — зі станції Куляшне від'їжджає перший транспорт з виселенцями. Це мешканці Должиці Сяніцького повіту.

  Олег Ягель

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.