Бунтар у рясі.

24.06.2017 20:14

 25 років назад в 1992 році в колишній польській церкві св. Барбари, котра в радянські часи служила художньою майстернею отець Зіновій Бенсь заснував парафію УГКЦ  і розпочав богослужіння   (тодішні прихожани Барбарки пам"ятають обшарпані стіни і гнилу підлогу, що провалювалася). Парафія розросталася ремонти суттєво не покращували стан справ, тому постала потреба в будівництві нового, сучасного храму. Отець Зіновій з головою поринув в роботу, йому допомагала вся громада, але основний тягар, безумовно, ліг на його плечі. В 2000 році  будівництво Храму Зіслання Святого Духа УГКЦ  було завершене, а на місці Барбарки було встановлено капличку Святої Варвари.

 Після закінчення будівництва розпочалась боротьба за храм,  що призвела до розколу серед парафіян на прибічників і противників отця Зіновія та призначення Парохом парафії Святого Духа м. Городок о. Василя Гопея  (Декрет Стрийської єпархії Вих.№СЄ 799/2011) . Цим декретом о. Зіновій усувався від керівництва церкви її господарських і фінансових справ, бо  " ...Парафія, є спільнотою вірних, опіка над якою доручається парохові, як власному пастиреві, який діє під владою єпархіального єпископа (пор. канн. 279, 281 ККСЦ). Саме парох, є особою яка керує парафією та виконує функції управління, освячення та навчання, а отже жоден інший священик не має права втручатися в життя будь-якої парафії без виразної волі єпархіального єпископа". Цей декрет Стрийської єпархії проігнорувавши думку громади грубо порушив її права на керівництво храмом, бо воно здійснюється не тільки парохом, а й виборною радою. Це порушення стало причиною подальшого конфлікту. 

 З таким станом справ, звісно не міг змиритися ні о.Зіновій, ні його прибічники, що становили більшість. Парафіяни продовжували вважати о.Зіновія своїм священником, звертались до нього з своїми проблемами. Хто в той час двовладдя під-час великого посту був у церкві на сповіді не міг не помітити довжелезної черги до одного священника і самотню постать другого в правому крилі храму, прихожани відверто ігнорували ставленика Стрійської Єпархії.   Протистояння вийшло на новий рівень, і стало конфліктом  між парафією і Єпархією,  що призвело до накладення на отця Зіновія Бенся кари суспенди (на парафіян влада Єпархії не розповсюджується) терміном на 12 місяців за те, що той " ...продовжував свою незаконну поведінку, самовільно розпочав розпис храму Святого Духа м. Городок, брав на себе фінансові зобов’язання, незаконно отримував винагороду з парафії Святого Духа м. Городок..." (https://catholicnews.org.ua/kara-suspendi-na-svyashchenika-zenoviya-bensya) .

 Після  накладення суспенди і кількох невдалих спроб вищої церковної влади поставити бунтівну парафію разом з їхнім священником на "путь істинну", на території церкви постало дві парафіяльні громади, одна на чолі з відстороненим отцем Зіновієм в церкві Святого Духа, і друга на чолі з призначеним Єпархією отцем Володимиром, що правив в капличці св. Варвари. Значна частина колишніх парафіян, що не бажали бути втягнутими в ці "розборки" перейшли, для задоволення своїх релігійних потреб в інші церковні громади.

 Після Зелених свят 2017 року у отця Зіновія стався інсульт (роки життя у постійному стресі далися взнаки),  що став причиною смерті 20 червня 2017 року  ( треба зазначити, що по місту ходили чутки про іншу версію щодо причин передчасної кончини отця, але вони залишаються лише чутками що не мають підтвердження). 

 Церковну владу Стрийської Єпархії і сьогодні мало хто в Городку знає, а з часом про них і не згадають взагалі, а отець Зіновій Бенсь, не зважаючи ні на що, без сумніву вже увійшов в історію нашого міста  як засновник парафії і будівничий Храму Зіслання Святого Духа та бунтар, не згідний з свавіллям вищої церковної влади (зрештою як і всієї влади в Україні).

 Питання про те, як поведуть себе сторони конфлікту далі, залишається відкритим.

   Олег Ягель

P.S. Інформацію про отця Зіновія Бенся розміщуємо на сторінці про відомих людей Городоччини "ЗЕМЛЯКИ"

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.