Чому "Ягелонія" ?

14.03.2013 00:03

Ягелонія - розмовне, сленгове слово що вживалося в минулому столітті в колах городоцьких "батярів" та спортивних уболівальників як синонім слова Городоччина. (З статуту ГО "Ягелонія" - Коментар до назви)   Зрозуміло, що слово походить від імені Великого Князя Литовського і Литовсько-Польського Короля Ягайла з іменем котрого 800-літній Городок повязує найкращі роки свого існування.

Як ми знаємо з історії , найбільшого розквіту держава Київська Русь досягла в часи правління князя Ярослава Мудрого. В ті історичні часи вона займала величезні простори від Сяну на заході до Волги на сході  де й сьогодні стоять засновані Ярославом  міста – Ярослав в Польщі та Ярославль в Росії, північні кордони сягали Чудського озера де стоїть місто Юр"єв (тепер Тарту), а на півдні Юр"єв над рікою Рось. (Юрій- друге ім”я Ярослава)     Після смерті Ярослава Мудрого в 1054 році , залишився його заповіт в якому він поділив всю державу між п"ятьма своїми синами. Цей поділ  був фатальною помилкою старого князя, котра призвела до розпаду Київської держави. Протягом двох століть Київська держава розпалася на 15 окремих земель,  які заперечували права Києва на загальний провід, і одні краще, інші гірше організували своє власне життя, як суверенні держави. Прицип сепаратизму переміг прагнення творити єдину державу з централізованою владою, а навала монголотатар  в 1240 році, довершила процес занепаду, колись могутньої держави.                                                                                                                                            Гідними послідовниками традицій Київської Русі,  стали Галицько-Волинське та Литовсько-Руське князівства. Галицько-Волинське князівство припинило своє існування в 1340 році коли галицькі бояри отруїли князя Юрія-2 Тройденовича - останнього з династії Романовичів, а Литовсько-Руське князівство, дипломатичним шляхом (без застосування військової сили), об”єдналось з Королівством Польським через шлюб Великого Князя Литовського Ягайла з Польською Королевою Ядвігою.в 1386 році підписавши Кревську унію і створивши найбільшу, на той час, в Європі федеративну державу, як сказано в “Історії Русів” “...на трактатах і умовах, що рівномірно всім трьом народам служили, в яких між розлогих засад головна полягала в сих пропам”ятних слоавх: “Приймаємо і з”єднуємо, яко рівні до рівних і вільні до вільних”. Ту постанову час від часу кожний король при коронації потверджував під назвою Пакта Конвента, і на підставі того за тогочасною урядовою формулою встановлені в трьох тих націях три рівні Гетьмани з правом намісників Королівських і Верховних воєначальників: одного-Польського, другого- Литовського, третього- Руського...”                                                                                                                                                                                        Що стосується міста Городка, то його історія тісно пов”язана з королем  Ягайлом, якому воно завдячує найкращими роками в своїй 800-літній історії. Нижче приводимо аргументи на користь такого твердження.

  1.За всю свою 800-річну історію Городок не знав такої тривалої присутності державного діяча найвищого рівня (Ягайло був в Городку  13 разів).

  2.Королева Ядвіга і король Ягайло звільнили Галичину від присутності  Владислава Опольчика (намісника угорського короля),- правління       якого, як писав М.Грушевський    “...належить до найтемніших  моментів в історії Галичини...”                                      

 3.Король Ягайло безкорисливо любив наше місто і залишився вірним йому все життя, тут він провів останні дні свого життя і відійшов у вічність.

4.Городок одержав статус Королівського міста  і став одним з центрів політичного,    господарського і духовного життя великої європейської даржави.  

 5. Місто з рук Ягайла в 1389 році одержало Магдебургське Право та всі спряжені з ним  привілеї, це сприяло його економічному зростанню та   покращенню  добробуту його мешканців.

6. Історія міста після Ягайла стала суцільною смугою нещасть та лиха.

7. Ягайло ніколи не був етнічним поляком (як де-хто думає) бо його батько Ольгерд був литвином, а мати руською (Тверською) княжною (Ульяна), а династія Ягеллонів пішла від Ягайла і руської княжни Софії Гольшанської (Друзької) і були в етнічному відношенні на 75% руськими і 25% литвинами.   

8. Т.Г. Шевченко під впливом прочитаної "Історії Русів" також романтизував той  період нашої історії, в вірші "Полякам" він писав :

      " Ще як були ми козаками,

А унії не чуть було,

Отам-то весело жилось!

Братались з вольними ляхами,

Пишались вольними степами,

В садах кохалися, цвіли,

Неначе лілії, дівчата.

Пишалася синами мати,

        Синами вольними... "

9.Нажаль багато наших співвітчизників розглядають історію  періоду короля Ягайла через призму  україно-польських конфліктів пізнішого періоду, за котрі Ягайло не несе відповідальності.

 

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.