Дайджест за 10.06.2015р.

10.06.2015 20:45

Останні два тижні були надзвичайно багатими на важливі події. В нашомуТОП-50 посадовіців, які мають бути звільнені за люстрацією, -1 чиновник: за люстрацією звільнено голову Київської міліції Олександра Терещука, який свого часу тероризував луцький Євромайдан, і з жовтня 2014 незаконно перебував на своїй посаді. Після низки скандальних розслідувань щодо незадекларованого майна міліціонера, було оголошено про його усунення з посади. Це цілковита перемога суспільства, з якою усіх вітаємо! Проте показово, що на посаді досі залишається його недолюстрований заступник Анатолій Щадило, який прийшов до лав київської міліції разом з  Терещуком з Волині, де два роки був його заступником. Складається враження, що завдання прем’єр-міністра Яценюка, коли він оголошував про звільнення Терещука, — врятувати репутацію однопартійця Авакова, видавши за досягнення люстрацію посадовця, якого мали звільнити ще півроку тому.

Акт вибіркової люстрації в МВС доводить показовість цієї акції, щоб пом’якшити незадоволення суспильства процесом очищення міліцейських лав і нещодавних скадалів. Наприклад, зі вже екс-керівником ДАІ Олександром Єршовим, першірезультати службової перевірки по якому підтвердили наявність незадекларованої нерухомості та елітних автомобілів.

Те саме стосується і Президента, у річницю обрання якого ми з сумом констатуємо, що очищення влади так і не стало для Глави держави пріоритетом. На посаді заступника голови АПУ продовжує перебувати колишній заступник міністра освіти Олексій Дніпров, який підпадає під люстрацію за критерієм Євромайдану, а на посаді голови Кіровоградської ОДА — Сергій Кузьменко. Нещодавний скандал із призначенням безстроково двох суддів, які ухвалювали рішення по Євро- та Автомайдану, ще більше підриває віру в здатність Президента і керованої ним фракції в Парламенті очистити владу в Україні. В постанові про призначення суддів ми знайшли суддів Рудюка та Юхно, які приймали протиправні рішення проти активістів і мали б бути давно звільнені. Натомість фракція Блоку Петра Порошенка в парламенті майже повним складом проголосувала за надання їм пожиттєвого статусу українських суддів. Після публікації цієї інформації в блозі члена Громадського люстраційного комітету Сергія Іванова депутати БПП виступили з публічним зверненням до Вищої вкаліфікаційної комісії суддів провести повторну перевірку і рекомендувати цих суддів на звільнення. Сподіваємось, що депутати уважніше поставляться до голосування за наступних кандидатів і зроблять все, щоб подіні призначення не відбувались. 

Тотальне свавілля відбувається в київській прокуратурі, де перевірка, як виявляється, не відбувається в строк через безпідставне та протизаконне розпорядження вже люстрованого київського прокурора Юлдашева, який за день до свого звільнення переніс перевірку у відомстві на півроку. Ні люстраційний закон, ні посадові повноваження йому такого права не давали, а отже, він має за це відповідати.

Законодавчо закріпити кримінальне покарання за подібний саботаж мають зміни до Закону, які вже зареєстровані в парламенті і чекають лише висновку Венеціанської комісії. Минулого тижня Єгор Соболєв та Тетяна Козаченкопровели фінальну зустріч в межах шестимісячних консультацій з ключовими правознавцями Ради Європи перед їхнім остаточним вердиктом – чи правильно Україна намагається очистити свою владу. Спеціально до цього візиту спільно з нашими друзями з польського Фонду «Відкритий діалог» ми підготували короткийзвіт для експертів, який наочно демонструє тотальний саботаж Закону з боку вищого керівництва держави та пояснює необхідність кожної з запропонованих змін. Зазвичай Венеціанська комісія розглядає лише правові аспекти законів, проте ця інформація має допомогти їм зрозуміти політичний контекст реалізації Закону, без якого його неможливо розглядати. 

Тим часом ми продовжуємо наповнювати наш Люстраційний реєстр, до якого станом на сьогодні вже внесено понад 1 000 осіб. Нагадаємо, це всі посадовці, яким Закон забороняє обіймати державні посади протягом наступних 10 років. «Ювілейним» посадовцем в ньому став екс-міністр енергетики та вугільної промисловості, бізнес-партнер сім'ї Януковича Едуард Ставицький. Загалом за попередніми підрахунками в реєстрі має бути всього близько 5 000 осіб. Допоможіть нам швидше його наповнити

Відсутність політичної волі до змін – найстрашніша хвороба держави. Недосконалі закони можна переписати, некомпетентних чиновників – звільнити, вилікувати ж політичну байдужість може лише суспільство. Ми з вами це вже почали робити, але, судячи з усього, шлях буде непростим і довгим. Набираймся терпіння. Для натхнення дивіться фільм «Очищення», знятий спеціально для показу на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.