Ельжбета Грановська - третя дружина короля Ягайла.

13.06.2013 17:16

 Ельжбета Грановська з Пилиці  (пол. Elżbieta Granowska z Pileckich; ок. 1372 - 12 травня 1420) 

 була третьою дружиною короля Владислава II Ягайло і королевою об"єднаного Литовсько - Польського королівства. Ельжбета - єдина дитина воєводи сандомирського Оттона Пілецького і, ймовірно, його другої дружини Ядвіги з Мельштина (хрещеної матері Ягайло). Після смерті батька в 1384 році вона успадкувала його величезні володіння, включаючи Пилицю і Ланьцут і стала  найбагатшою нареченою Польщі. Ймовірно, мала кілька чоловіків до шлюбу з Ягайло:  Висіла Чамбора (котрим була викрадена в 1389 році, але пізніше звільнена за наказом Ягайла Яном з Їчин); Яна з Їчин (з 1392 по 1395 роки) і Вінцентія Грановського (1397-1410).
Від третього шлюбу мала п'ятьох дітей:
Ядвіга (з 10 травня 1404 одружена з Яном з Лександровіц);
Оттон;
Ельжбета (c березня 1418 одружена з князем Опольським Болько V);
Ян (засновник роду Пілецького герба Леліва);
Офка, (приблизно з 1423 одружена з пасинком своєї матері Яном з Їчин).
 
У 1416 році померла друга дружина Ягайла - Ганна Цельска. Ягайло сподобалася Ельжбета і він вирішив одружитися на ній. 2 травня 1417 відбулося весілля в Саноку. Ельжбета була коронована 19 листопада 1417 у Вавелі. При дворі було багато невдоволених цим шлюбом, так як вважалося, що 45-річна королева не зможе народити спадкоємця престолу. Королівський секретар Станіслав Ціолек написав аллегоричну байку про те, як лев (Ягайло) одружився на свині
(Ельжбеті) після того, як та його приворожила. Через два роки у королеви почали проявлятися симптоми туберкульозу. Вона померла в Кракові 12 травня 1420 і була похована в Маріацькій каплиці краківського кафедрального костелу. Через 166 років останки Ельжбети були витягнуті з каплиці для поховання на цьому місці короля Стефана Баторія. Місце перепоховання невідоме. Мартін Бєльський зазначав, що, судячи з останків, королева була струнка і прекрасна собою .Деякі дослідники (наприклад, Клеменс Кантецкій (пол. Klemens Kantecki)) призводять біографію Ельжбети, яка суттєво відрізняється від загальноприйнятої. Датою народження вважається 1382 (тобто вона була на десять років молодша, ніж прийнято вважати). Під сумнівом ставляться два перших шлюби Ельжбети. Вважають, що персона її другого чоловіка Янчика (Йіньчіка) Гіньчінского могла бути вигадана Яном Длугошем з метою дискредитувати Ельжбету для того, щоб показавши її низьке походження.
 За матеріалами Вікіпедії.
Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.