Фотографія з 1917 року.

28.01.2013 21:54

 

Гортаючи сторінки інтернету,  я якось натрапив на Військово-історичний форум де йшло обговорення двох фотографій одна з яких мене зацікавила особливо,  бо на звороті  була вказана  адреса  і текст :  « Йоганна (Іванна) Левицька  Городок  - Ягеллонський  Галичина

П.П. 414  Ів.Левицька     12/12 917

Дорога сестро! Нині вечер від’їжджаю до внутрішніх районів (тил) до  …?…. санаторію або Bad-у (ванни), бо маю  ревматизм  мускулевий. Буду старатись до тебе  поступити

Зборова(?)  …?….  Севери    вже (?)  з нашого фронту.» 

Побачивши фото і прочитавши текст, я пригадав, що в Городку, куди адресовано листа, на школі № 3 розміщена меморіальна дошка присвячена Левицькій Іванні Михайлівні (1888-1970) видатній громадсько-політичній і педагогічній діячці, членом Городоцького повітового комітету Української Національної Ради Західноукраїнської Народної Республіки, вчительки українських шкіл у Городку та у Львові. Провівши консультації  з відомим  городоцьким  краєзнавцем Любомиром Світенком  я почав співставляти та аналізувати факти з біографій Левицьких зі змістом листа з яких зробив такі висновки:

-Левицька Івана Михайлівна 1888 р.н. з 1912 до 1916 року була вчителем в м. Яворів, а з 1916 по 1926 рік працювала вчителем в м. Городок – Ягеллонський  потім у Львові;

-В неї був  брат Северин  1890 р.н. вчитель, перекладач, пластовий та громадський діяч, чотар УСС. Помер в 1962 р. в м. Буффало США. В 1913 році Северин Левкович разом з сестрою Іванною вчителював в м. Яворів, а з 1914 року в австрійській армії. В 1915 році його відряджають до німецької армії як перекладача, а в 1917 році  він повертається до УСС і виїздить з  окупаційними частинами австрійської армії на зайняті центральні українські землі. В 1918 р. бере участь в боях за Львів як чатар УСС, решту війни в УГА.

- Ще одна сестра Іванни і Северина  - Ольга  Басараб (фамілія по чоловіку) 1889 р.н. відома громадська і політична діячка в 1924 році замордована польською владою  в тюрмі у Львові.

 

- З листа відомо, що він написаний Северином Левицьким 12.12 1917 року сестрі Іванні, що перебуває в м. Городок – Ягеллонський. На фото зображений австрійський офіцер поруч з молодою людиною в оточенні російських військових. Молода людина в кожуху дуже схожа на Северина Левицького з фотографій  зроблених пізніше.  

На користь того , що на фото зображений Северин Левицький говорять слідуючі факти :

-         В листі він повідомляє сестру, що має «ревматизм мескулевий» (запалення м’яза чи нерва),  а на фото спирається на палку, котру очевидно використовує при ходьбі і збирається  на лікування до санаторію (з біографії відомо що Северин з 1915 по 1917 рік перебував на лікуванні в шпиталях Відня, Праги та Дебрецена).

-         Фото зроблене на території підконтрольній російській армії, а лист відправлено вже з  австрійського боку («…вже з нашого фронту..») можливо район Зборова.

-         Не виключено, що Северин їздив як перекладач на переговори, або навіть перебував  в полоні.

-         Не факт, що на ньому форма РІА, бо яскраво виражених знаків розрізнення не видно, можливо це німецька форма, російська позичена росіянами, або придбана під час відрядження .

                                                         Олег Ягель

P.S. Якщо хтось володіє інформацією, що може підтвердити, або спростувати вище викладені факти, будем за неї дуже вдячні.

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.