Герб ЯГАЙЛА і Орден Дракона.

26.10.2013 00:13

Орден Дракона недовго проіснував в історії Європи , але встиг залишити певний слід , у тому числі і в геральдиці . Власне , я й натрапив на згадку про нього , вивчаючи середньовічні герби східноєвропейських держав і прізвищ. Як приклад приведу герб польського Короля Владислава II Ягайла, який опишу нижче. А потім і трохи розповім про орден Дракона .
 
Владислав II Ягелло ( Ягайло ) - князь вітебський , великий князь литовський ( 1377-1381 , 1382-1392 ) та Король польський ( 1386-1434 ) . Родоначальник династії Ягеллонів. Владислав - це його ім'я , прийняте при хрещенні .
Королевська мантія і корона цілком традиційні . Цікаво , що всупереч загальноприйнятій традиції , тримач щита тільки один і знаходиться зверху. Ангел тримає щит , на якому зображені:
 
1 . Білий коронований орел в червоному полі - головний символ Польщі , що походить від її першої князівської і Королівської династії - П'ястів                ( легендарним засновником династії був селянин Пяст ) . Вона правила з другої половини X століття , потім розпалася на кілька ліній. Старша , що володіла Краковом , лінія П'ястів обірвалася в 1370 році зі смертю Короля Казимира III , після чого престол перейшов до представника Анжуйской династії Людовика I Великого. Дочка Людовика Ядвіга стала дружиною Владислава II Ягайла , який став Королем Польщі.
 
2 . Погоня - герб Великого князівства Литовського з кінця XIV століття. Червлений щит з вершником ( лицарем ) на срібному коні . У правій руці лицар тримає спис (це менш поширений варіант , в більш поширеному він тримає в піднятій руці меч) , а в лівій - лазуровий щит із золотим шестикінечним хрестом. З лівого боку у вершника піхви , під сідла звисає  попона з трьома кінцями .
У правилі Ягайла 1387 описується повинність , яка полягала в обов'язку переслідувати ворога на коні не тільки лицарям , а й усім населенням , здатним носити зброю. У латиномовному документі сказано , що на народному діалекті переслідування ворога називається « pogonia ».
 
3 . Чорна коронована голова бика із золотим кільцем у носі на тлі  червоно -білих квадратів . Це герб Калішського воєводства. Каліш є найстарішим містом у Польщі. У II столітті від Н.Х. грецький географ Клавдій Птолемей у своєму « Географічному огляді »  згадав місто Калізія , і це місто ототожнюється з сучасним Калішем . Калішське воєводство було розташоване в східній частині Великої Польщі (зараз це в центрі Польщі). Існувало в 1314-1793 рр. .
 
4 . Гібридна фігура - червоний лев і чорний орел під короною на золотому тлі . Це герб Серадзького воєводства (нині  територія Лодзинського воєводства в центральній Польщі ) . Існувало в 1339-1795 рр. .
Навколо щита  зелений дракон , що вивергає полум'я . Його хвіст чотири рази згорнтий навколо шиї.

                                                         Тепер переходжу до розповіді про Орден Дракона .

Орден Дракона або Товариство Дракона (лат. Societas Draconica , Societatis draconistarum , ньому . Drachenorden ) - лицарський орден , заснований в 1408 році королем Угорщини Сигізмундом I Люксембургзьким ( він правив 4 роки як Імператор Священної Римської Імперії з 3 травня 1433 , був останнім правителем цієї держави з дому Люксембургів ) для захисту угорського Королівського дому від внутрішніх і зовнішніх ворогів , а католицької церкви - від єретиків і « язичників»   (прим . Rovdyr - незрозуміло , яких язичників ?) . З нагоди перемоги в Боснії Сигізмунд вирішив заснувати лицарську королівську Спільноту Дракона , щоб згуртувати членів угорських аристократичних сімей та інших своїх найближчих прихильників . В якості зразка для нового об'єднання був узятий Орден Св. Георгія , заснований 1326 року угорським Королем Карлом Робертом . Члени Ордена називалися « драконісти ».
Спочатку в ордені крім Сигізмунда і його дружини  , згідно з текстом статуту , було  22 лицаря . З часом число лицарів зросло. Зокрема , в Орден був прийнятий і  Владислав II Ягайло. Таким чином , це пояснює  появу дракона в гербі цього Короля.
Є цікавий факт. 1431 року Сигізмунд захотів збільшити кількість членів  Ордену . Для цього він запросив велику кількість впливових і корисних у військовому відношенні васалів і знаті. Брав участь у цій церемонії і волоський господар Влад II Дракул , що служив командувачем прикордонними військами і охороняв проходи через Трансільванію . Прізвисько Дракул ( Dracul ) було дано йому саме через членство в Ордені Дракона . А син його Влад III отримав друге ( перше було Цепеш , тобто « кіл » - про подробиці не буду поширюватися ) прізвисько Дракула ( Drăculea ) - зменшувальна форма від слова Dracul .
Примітні підпису на орденських зображеннях : O quam misericors est Deus ( « О, як милосердний Бог » ) або Justus et paciens ( « Справедливістю і світом »). Без коментарів ...
 
Знак ордену.
 
 
 
Звертає на себе увагу червоний хрест Св. Георгія на спині дракона. В оригінальній формі зображення ордена не збереглося ; залишилося тільки на монетах , в книгах і живописі.
Після смерті Сигізмунда Орден Дракона швидко втратив значення і незабаром зник у вирі століть ...
 
Джерело: 
                          https://rovdyrdreams.com/gerb-korolya-polshi-vladislava-ii-yagello-orden-drakona-i-vlad-drakul/       
 
Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.