Городок туристичний: тут Іван Франко ледь не втопився, а Хмельницький шлюб брав

05.05.2018 23:19
Фото: Городоцька міська рада
Кожне місто має свою неповторну історію. І що більше місто, то більше туристів знають про нього і прагнуть хоча б раз відвідати. Однак, навіть маленькі містечка бувають дуже цікавими. Городок, що за 25 км від Львова, не числиться у туристичних маршрутах і про нього мало хто знає, крім місцевих. Та це не є перешкодою для ентузіастів своєї справи, – вони мають мрію зробити його популярним.
 
Екскурсовод Галина Вилійка-Ждан народилася у Городку. Ще із дитинства у неї було бажання розповідати історії про рідне місто, адже завжди відігравало важливу роль у її житті. Ось чому вона уже два роки проводить тут для всіх бажаючих екскурсії. Кореспондент ІА ZIK розпитував Галину, чим же може цікавити туристів Городок?
Фото: facebook.com/halya.v.zh
– Галино, розкажи будь ласка, як ти стала екскурсоводом і звідки у тебе така любов до рідного міста?
 
– Городок – то моя пристрасть. Люблю це місто, воно дійсно – моє. Відколи себе пам’ятаю, завжди фантазувала собі якісь історії про реальних та вигаданих персонажів цього давнього поселення (перша згадка датується 1213 роком). Проходячи повз старі будинки Городка, став, парк, Ратушу я бачу не лише архітектуру чи природу, але й всі ті драми, які мали місце тут. Тому мені завжди здається, що я живу не одне життя, а кілька, – завдяки всім цим історіям. За освітою я англійський філолог, але після закінчення університету почала працювати туристичним гідом. Не одразу, бо також треба здобувати додаткову освіту та отримати ліцензію. Та ось уже п’ять років я спеціалізований гід-перекладач.
 
– Коли вперше провела екскурсію Городком? Чи багато людей зібралося?
 
– Після всіх тих сотень екскурсій, які я мала у Львові та області, зрозуміла, що повинна розповідати людям також історію свого рідного містечка. Прочитавши багато літератури та поспілкувавшись із істориками, вперше провела таку екскурсію Городком два роки тому, у квітні 2016 року. Два тижні тоді оголошення у Фейсбук гуляло, плюс у церкві Благовіщення отець Михайло розповів, що буде така подія. Прийшло понад 70 людей. Це були як мої друзі із своїми родинами, так і незнайомці, яким було цікаво послухати про Городок. Маршрут був складений центральною історичною частиною міста, зокрема нашою «площею Ринок», (зараз майдан Гайдамаків). Тоді всі зібрані кошти відправили на допомогу хлопцям в АТО.
Фото: facebook.com/halya.v.zh
– Чим зацікавлювала людей?
 
– Ну, найперше потрібно максимально включити свою харизму (усміхається), тоді тобі комфортно і людям цікаво. Насправді, історія чи не кожного поселення – це велика книга, з якої можна дістати силу-силенну цікавих фактів та легенд. До прикладу, коли Богдан Хмельницький посилав козаків на Львів, то у літописах згадується, що вони залишили у дерев’яному храмі Городка церковне Євангеліє. Легенди ж мовлять, що у Городку Богдан Хмельницький брав шлюб. Однак, насправді, якщо проаналізувати цю історію, то виявиться, що за чутками як мінімум ще у десяти церквах Галичини Хмельницький брав шлюб. Тобто це частина галицьких легенд про Хмельницького. Цікавою є ще одна міська легенда: буцімто Іван Франко ледь не втопився у Городоцькому ставу. На межі ХIX-XX століть Городоцький став був культовим відпочинковим місцем. Сюди приїжджали зі всієї Галичини. Тут були чисті пляжі, гарний пірс, яхт-клуб, тенісний корт та багато іншого. Тож, люди кажуть, що молодий Іван Франко теж любив тут відпочивати і одного разу так далеко заплив, що ледь не втопився. Однак, фактичної інформації про таку подію ніде не знаходила. Натомість, тут сталася інша, не менш цікава, історія. Другом та близьким соратником Франка був отець Василь Загаєвич із села Вовчухи, що неподалік Городка. Одного разу, на травневі свята, отець запросив Каменяра до себе у гості. Так сталося, що через хворобу місцевого дяка нікому було читати «Діяння апостолів», тому на прохання Загаєвича це зробив сам Іван Франко. Як писав у спогадах Загаєвич, день перед тим той помагав йому на городі обробляти картоплю. А наступного дня вони разом поїхали до Городка у будинок відомого юриста та українського громадського діяча Озаркевича. Про що вони там говорили, ніхто не знає. Але можна припустити, що про свої пригоди у Вовчухах Франко обов’язково згадував. Тепер у цьому будинку, маленькій віллі Озаркевича, розташована місцева бібліотека. Всі ці історії нагадують нам, що Іван Франко та інші відомі діячі української культури та історії були такими ж звичайними людьми, як і ми.
 
– Чим може привабити потенційних туристів Городок? Як багато екскурсій вдалося тут провести?
 
 
Фото: Городоцька міська рада
– Туристів насамперед цікавить замок, тобто архітектура, або заклади, де можна відпочити. У Городку немає замку, всесвітньо відомої архітектури чи хороших кав’ярень і таких закладів, як у Львові. Однак, тут є чудова природа і свої маленькі цікавинки. Красиві храми із дивовижною історією, старий цвинтар, великий став, лебеді, річка, оригінальна Ратуша, кілька цікавих вуличок та привітні люди. У Городок їдуть в основному, за моїм визначенням, гурмани мандрівок. Тобто це такі люди, які вже бачили Львів та інші популярні місця Львівщини, але закохані у Галичину і шукають чогось нового та особливого. Неодноразово проводила у Городку екскурсії для таких туристів із Маріуполя, Одеси, Києва. Часто займаюся тим, що ознайомлюю учнів місцевих шкіл із історією свого міста. В цілому, бувають випадки, коли на тиждень кілька екскурсій Городком, а буває, що місяць нікого не має. Та, чесно кажучи, мої друзі-гіди дуже зацікавилися Городком, хоча спершу скептично сприйняли ініціативу проводити тут екскурсії. Городку потрібно ще багато чого зробити, щоб стати туристичним містечком.
– Що саме?
 -Навести порядок із водоймищами, зробити їх чистими і придатними для купання. Реставрувати старі будинки, зробити балкон Ратуші оглядовим майданчиком, започаткувати кілька популярних фестивалів та сприяти виникненню кафешок та розважальних закладів із місцевим колоритом. Багато різних ідей є. Але для початку булу б добре створити туристично-інформаційний центр, який займався б промоцією Городка та гуртував довкола себе людей, які зацікавлені у цьому. Влітку відбувся масштабний форум «Гал-ЕКСПО», де кожен район області презентував себе. Зокрема, мені дуже сподобалися ті зміни у туристичному напрямку, які відбуваються у Радехові, вони дуже швидко прогресують. А от Городок наразі відстає. Я лише фанат свої справи, волонтерка, яка любить своє місто та намагається зробити його трішки популярнішим і кращим, ніж воно є зараз. У перспективі Городок має шанс посісти своє місце серед туристичних цікавинок Львівщини. Звісно, що без створення чогось унікального та цілеспрямованої роботи – про місто й далі знатимуть лише місцеві та мандрівники-гурмани.
 
Юра Мартинович,
ІА ZIK  Читайте більше тут: https://zik.ua/news/2018/05/05/gorodok_turystychnyy_tut_ivan_franko_led_ne_vtopyvsya_a_hmelnytskyy_shlyub_1317695
Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.