Іванна Левицька

03.09.2017 17:22

Іванна Левицька – найстарша з дітей в сім’ї Михайла та Сабіни Левицьких – народилася 11 лютого 1888 р. в селі Підгороддя Рогатинського повіту (тепер Рогатинського району, Івано-Франківської області). У метричній книзі греко- католицької церкви села Підгороддя записано, що обряд хрещення здійснив отець Іван Стрільбицький, в присутності греко-католицького пароха Рогатина Іпполита Дзеровича.

Дитинство Іванна Левицька провела в містечку Щуровичі Бродівського повіту (тепер с. Щуровичі Радехівського району Львівської області), куди родина Левицьких переїхала 1890 р. Отець Михайло Левицький отримав там парохію місцевої церкви Воздвиження Чесного Хреста. У Щуровичах родина прожила понад 12 років. У Щуровичах 1 вересня 1890 р. народився Северин Левицький.

У родині Левицьких великого значення надавалось патріотичному вихованню. Згодом Северин згадував: “Батьки-українці дали нам ґрунтовну початкову освіту, виховували на творах Шевченка та Франка, не бажаючи віддавати в польську школу”.

У 1899 р. Іванна та Ольга Левицькі розпочали дворічне навчання у школі, яку провадили монахині у м. Вайсвассер у Нижній Силезії. Після завершення навчання 1902 р. сестри вступили до виділової школи “Руського педагогічного інституту для дівчат” у Перемишлі (тепер Підкарпатського воєвод., Польща).

Майновий стан родин погіршився після смерті батька 1902 р. Двома роками пізніше помер дід, й того самого 1904 р. – мати. Ольга, Іванна та Северин змогли продовжити навчання лише завдяки матеріальній підтримці рідного дядька по материнській лінії отця Теодозія Кинасевича – пароха села Підгороддя на Рогатинщині.

Закінчивши в 1904 р. 8-й клас виділової школи, упродовж 1905–1908 рр. Іванна навчалася в учительській семінарії сестер василіанок у Львові. Під час навчання була стипендіаткою кардинала Михайла Левицького6. Іспит зрілості склала 16 травня 1908 р. в Перемишлі, отримавши диплом учителя народних шкіл.

У вересні 1908 р. Іванна Левицька розпочала педагогічну діяльність на посаді сільської вчительки в селі Луківці Журівського повіту (тепер с. Луковець-Журівський Івано-Франківської обл.). Упродовж 1909–1912 рр. вчителювала в селі Пукові (тепер с. Пуків Рогатинського району Івано-Франківської області). Згодом працювала у виділовій школі сестер василіанок у Яворові (1912–1916 рр.) та в місті Городок на Львівщині (1916–1926 рр.).

Дирекція учительської семінарії василіанок характеризувала Іванну Левицьку як фахового педагога, яка сумлінно ставиться до праці і є тактовною з колегами: “При виконанню своїх обов’язків була учителька Іванна Левицька дуже совістною і предмет свій знаючою, а своїм тактовним поведенім з’єднувала для заведення повне узнання”. У 1913 р. Іванна Левицька заочно закінчила мовно-історичний факультет Учительського інституту, що дало їй право викладати історію та географію.

Іванна Левицька активно брала участь в громадському та культурно-освітньому житті. 28 червня 1914 р. вона взяла участь в урочистому параді українських військово-спортивних організацій, що проходив у Львові на честь100-річчя від дня народження Тараса Шевченка. 25–26 липня 1914 р. була делегаткою Першого всеукраїнського з’їзду народного вчительства, де виступила із доповіддю про свою педагогічну діяльність.

Восени 1920 р. Іванна Левицька відкрила в м. Городок приватний навчальний заклад. Дозвіл на його діяльність польська влада видала 13 вересня 1920 р., а вже 18 вересня у ньому почався навчальний процес.

У грудні 1921 р. Іванна Левицька брала участь у роботі Всеукраїнського жіночого з’їзду, який відбувся в “Народному домі” Львова. На з’їзді було вирішено створити українську жіночу організацію “Союз українок”. Після трагічної смерті від рук польської поліції Ольги Басараб саме структури “Союз українок” активно організовували акції протесту та інформували громадськість про перебіг справи. Іванна Левицька й пізніше здійснювала заходи з метою увіковічнення пам’яті про свою сестру. У січні 1932 р. Іванна Левицька звернулася до редактора Української Загальної енциклопедії Івана Раковського із проханням подати на сторінках енциклопедії матеріал про Ольгу Басараб.

У 1926 р. Іванна Левицька переїхала до Львова, де влаштувалася на працю в школі кооперативного об’єднання “Труд”. Заснований 1901 р. Герміною Шухевич кооператив готував кравчинь. На початку 1927 р. “Труд” очолила Олена Залізняк, дружина відомого громадського діяча Миколи Залізняка та приятелька сестер Левицьких за діяльністю в “Союзі українок”. З ініціативи О. Залізняк в школі кооперативу запроваджено нову програму, яка включала обов’язковий курс українознавства. Іванна Левицька активно включилася в роботу школи. Згодом одна із випускниць кооперативу згадувала: “Другою після директорки важливою силою була п. Іванна Левицька. Дрібної будови, делікатна і все суворо одягнена, втішалася великим респектом серед учениць. Викладала обидві мови (українську та польську – О. Б.) й історію”.

Восени 1939 р. на західноукраїнських землях була встановлена радянська влада. Кооператив “Труд”, в якому працювала Іванна Левицька закрили.

Залишившись без роботи, у червні 1940 р. Іванна Левицька влаштувалася старшим лаборантом літературно-мовного Кабінету державного педінституту у Львові. Під час німецької окупації Львова (1941–1944) працювала учителькою в 5-й, 11-й та 12-й вселюдських (середніх – О. Б.) школах у Львові.

Протягом 1944–1946 рр. Іванна Левицька працювала в бібліотеці Академії Наук у Львові, водночас навчаючись на заочному відділені історичного факультету Львівського університету. 1 листопада 1946 р. отримала диплом історика.

Здобуття вищої освіти дозволило їй упродовж 1946–1948 рр. почергово обіймати посади головного бібліотекаря відділу обслуги читачів і бібліографії, завідуючої відділом читача, завідуючої кабінетом марксизму-ленінізму, завідуючої кабінетом дитячої і юнацької літератури. Директором бібліотеки у той час був Василь Щурат, котрий як припускаємо, прихильно ставився до Іванни Левицької.

У її особовій справі зафіксовані оголошені їй подяки за “відмінне виконанням планів науково-дослідних робіт”, “за кращі показники в науковій, господарській та громадській роботі” та ін.

Однак у квітні 1949 р. у бібліотеці почалася кампанія звільнень “неблагонадійних” працівників. Упродовж 1949–1950 рр. працю втратили десятки кваліфікованих працівників. У першу чергу звільняли вихідців із західноукраїнських земель. Серед звільнених з роботи у той час були працівники бібілотеки І. Левицька, В. Ольшевіч, І. Боднар, М. Штеліга та ін.

Спочатку Іванні Левицькій виголосили догану за “безвідповідальність” та видачу читачам “неопрацьованих книжок випадкового змісту”. На загальних зборах працівників бібліотеки вона була піддана жорсткій критиці. Складена у той час на Іванну Левицьку характеристика вказувала: “Тов. Левицька […] як бібліотекар не виправдала себе на роботі, на цих же зборах мала національні виступи”. Незабаром її перевели на посаду бібліотекаря, а 31 грудня 1949 р. вона сама подала заяву про звільнення за власним бажанням. 18 січня 1950 р. новопризначений директор бібліотеки А. Одуха підписав заяву про її звільнення.

Довший час після цього Іванна Левицька працювала учителькою німецької мови у СШ № 1 Червоноармійського району м. Львова.

У повоєнний час Іванна Левицька 17 років прожила в помешканні вдови греко- католицького священика Ганни Осики, яка працювала вчителем у СШ № 34.

Іванну Левицьку часто провідували брати Володимир та Остап Стернюки. Після проголошення незалежності України отець Володимир Стернюк став Владикою Української греко-католицької церкви. Їхня сестра Тетяна доводилась дружиною братові Іванни Северину Левицькому. Піклувалася про Іванну й сім’я Оробців, які були близькою родиною по дідусеві Стрільбицькому.

Від 1967 р. Іванна Левицька довго хворіла. Коли зламала ногу, до неї раз на тиждень приходила жінка, котра приносила харчі та наводила лад у кімнаті.

Згодом доглядати Іванну зголосилася вчителька Кристинюкова, яка щодня складала хворій товариство. Незабаром у Іванни Левицької лікарі виявили білокрів’я. Померла Іванна в неділю 11 лютого 1970 р. Поховали покійну на Янівському цвинтарі, недалеко від її сестри Ольги.

Джерело: https://www.geni.com/people/Ivanna-Levytsky/6000000015095092894

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.