Софія Гольшанська - королева-мати, засновниця династії Ягеллонів.

13.06.2013 18:32

 71  і  17

 Саме стільки було молодятам, над якими тримали вінці в грудні 1421 в Новогрудському костьолі.Відразу підкреслимо, що сімнадцять років - це був цілком дорослий вік, повнолітньою вважалася дівчинка по досягненні дванадцяти років. Різниця у віці  шлюбуючих  сьогодні вражає.  Але, швидше за все, Софії і в голову не приходило шкодувати - навпаки, раділа та  розцвітала під заздрісними поглядами. Ягайло був старим воїном, та тримав себе в формі. Коли він, тридцятичотирирічний, одружувався на дванадцятирічній королеві Ядвізі, що відкривала йому шлях на польський трон, це теж нікого не бентежило. Тоді противники цього союзу пустили слух, що великий князь литовський Ягайло має страшне, зранене в боях тіло, а можливо навіть  весь обріс шерстю як дикун. Майбутній король придумав хитрий хід: відправився з довіреним посланцем королеви в лазню, і чутки були спростовані. А згодом син Ягайло, шістнадцятирічний Владислав, відправиться в Буду до тридцятирічної, та ще й вагітної, нареченої - вдови королеви Ельжбети. Політичні інтереси понад усе!

Дві сестри і проблема епіляції

Ні королева Ядвіга, ні наступні дві дружини Ягайло синів йому не народили. Кому передати трон? І ось двоюрідний брат короля, великий князь литовський Вітовт засватав немолодому монарху свою родичку Софію Гольшанської. Якщо вже розбиратися в родоводі, картина така: дід Софії, князь Іван Гольшанський, був одружений на смоленській княжні Агрипині, а Вітовт - чоловік сестри Агрипини, Ганни Смоленської. Зазвичай в есе про Софію,  її називають племінницею Вітовта (щоб не ускладнювати). Племінниць було дві. Після смерті батька дівчата виховувалися у дядька по матері, князя Семена Друцького. Старша, Василина, вважалася гарнішою від сестри. Але сивочолий наречений примітив на верхній губі красуні ледве помітні вусики, що вважалося ознакою особливо пристрасного темпераменту, засумнівався у своїх можливостях і вибрав Софію. Щоб шлюб міг відбутися без шкоди для честі сім'ї - молодша дочка не мала виходити заміж раніше старшої, - Василину терміново засватали за Івана Бєльського.

Вірність і невірність

Ні, про примус тут мова не йшла, і тим більше не готувалася юна Софія до підступних зрад чоловікові. По-перше, люди були віруючі, і зважитися на смертний гріх важко, хіба тільки з божевільної пристрасті. Це пізніше, у вісімнадцятому столітті, вільність моралі увійде в моду і під час балів перед королівським палацом у Варшаві будуть стояти карети спеціально для того, щоб знемагаючі від пристрасті парочки могли на деякий час усамітнитися. По-друге, в палаці, як відомо, стіни мають вуха, кожен крок вінценосних осіб стає предметом обговорення, все підпорядковано етикету. Не так-то легко завести інтрижку.

Чому ж відразу пішли чутки про невірність королеви Софії, або, як звали її в народі, Сонькою?

Замість Софії багато хто хотів бачити на престолі вдову чеського короля Вацлава - Офку, на цей шлюб дуже сподівався угорський король Сигізмунд Люксембурзький, якому необхідний був союз з Польщею в боротьбі з гуситами. До Сигізмунда навіть був посланий на переговори Завіша Чорний, от тільки потрапив у полон до гуситів, заминкою і скористався Вітовт, щоб запропонувати Ягайло свою племінницю. Люксембурзька партія при дворі була досить сильною. Інша партія хотіла бачити на польському троні дочку Ягайла Ядвігу, заручену з сином магдебурзького правителя Фредеріком, - якби у Ягайла не залишилося спадкоємця, ця парочка могла претендувати на його трон. А прості люди постійно порівнювали  Софію зі своєю улюбленицею, королевою Ядвігою, ну і ремствували. Король Ягайло мав свої підстави бути насторожі, один раз обпікшись, між іншим, завдяки благочестивій Ядвізі. Ту з дитинства засватали за угорського королевича Вільгельма, росли молоді люди разом. Але коли до дванадцятиріччя Ядвіги, вже в силу державної необхідності коронованої, залишалося зовсім небагато, шляхта все переграла, вирішила поставити на великого князя литовського. Ядвіга була в розпачі. Відомо, що вона з Вільгельмом не один раз бачилися, так що шляхта, налякана, що відносини між молодими людьми зайдуть надто далеко, замкнула королеву в палаці, коли та зібралася на чергове побачення. Королева схопила сокиру і мало не висадила двері, ледве вдалося розлючену закохану дівчину заспокоїти. Загалом, ходили наполегливі чутки, що у Ядвіги та Вільгельма складалися аж ніяк не платонічні відносини. Так що королю Ягайло довелося відстоювати честь сім'ї, і придворного Гневаша, головного розповсюджувача чуток, судили за наклеп і примусили залізти під лаву та гавкати на знак своєї брехливості. Але осад залишився ... Тому й повірив старий король вже після того, як Софія Гольшанська народила йому двох синів, у зраду дружини.

Друг, ворог, знову один

Ініціював звинувачення, між іншим, князь Вітовт. Чому? Кажуть, не очікував, що племінниця і справді народить королю спадкоємців, от і задумав позбавити їх права на престол. Але давайте розглянемо факти. Напевно Вітовт розраховував, що Софія стане його вірною союзницею в політичних інтригах. Але вона вибрала ворожу дядькові люксембурзьку партію. Після смерті архієпископа Тромби, дуже значущої персони в державі, почалися кадрові перестановки. І завдяки молодій королеві важливі пости зайняли представники люксембурзької партії на чолі з секретарем королівської канцелярії Збігнєвом Олесницький, що у свій час противився шлюбу короля з Софією. У березні 1423 Ягайло навіть зустрівся з Сигізмундом Люксембурзьким в Кежмарку, після чого відкликав з Чехії свого двоюрідного брата Сигізмунда Карибутовича, посланого на допомогу гуситам. Так що племінниця стала політичним противником Вітовта. А ті, кому Софія допомогла, в подяку організували її відкладену на незрозумілий термін коронацію, яка пройшла надзвичайно пишно. Князь Вітовт на церемонію не з'явився. Правда, коли народився первісток Софії, прислав у подарунок немовляті срібну колиску. Відразу зауважим: союзники при королівських дворах змінюються, як плаття, Збігнєв Олесницький і князь Вітовт ставали для Софії по кілька разів то ворогами, то друзями.

Стійкий Генрік

Отже, ситуація для суду над королевою сприятлива: претендентів на трон вистачає. Навіть колишній наречений королеви Ядвіги став у чергу. Сина Ягайла і Софії королевича Владислава вперто не бажали рахувати спадкоємцем трону. Коли по містах послали лист, збирати підписи, що Владислава визнають у майбутньому королем, посланий документ повернувся, посічений шаблями. Найбільше всіх у Польщі турбувало, що після смерті старого короля регентами зробляться Софію і Вітовта. Так що слух, що сини Софії нажиті на стороні, був дуже доречним. Напевно, Ягайло сам не радий був, що виніс сміття з палацу на всю державу, але пізно ... Люд посполитий з азартом спостерігав за процесом. Під дізнання потрапили всі придворні і дві дами, Катажина і Альжбета Щуковські, чи то щоб припинити тортури, чи то за намовлянням звинуватили у зв'язку з королевою Генріка з Рогова, сина підскарбія. Втім, назвали ще сім імен потенційних коханців, але Генрік став головним фігурантом. Об'єкт підходящий: молодий, красивий. Взялися за нього всерйоз з ціллю вибити зізнання будь-яким чином. І от коли я чую, що роль окремої особистості в історії - це ілюзія, все вирішує маса, я згадую про такі особистості, як Генрик з Рогова. Від його мужності залежала доля королівства. Зламайся він - і все пішло б по-іншому. Перервалася-б династія Ягеллонів, королевичів стали б вважатися Бастардо, Ягайло, якому було вже близько вісімдесяти, навряд чи встиг би завести іншого спадкоємця. Але Генрик під тортурами повторював одне: "Королева не зраджувала королеві", і  історія пішла по відомій нам колії.

Засновниця династії

Софія публічно присягнулася у своїй невинності, переконливих доказів її злочинів не знайшли. Справа завершилася виправданням. Зрештою, обидва королевича були дуже схожі на батька, особливо молодший, Казимир, який навіть отримав прізвисько Ягеллончик. Але умиротворення не вийшло: зрештою, за наклеп ніхто покараний не був, Софії довелося перенести багато принижень. Ягайло незабаром помер, королева пережила його на двадцять сім років.  Генрік з Рогова завжди займав чільні місця при королеві, яка після смерті заповіла своєму лицареві непогану спадщину. Навіть коли на польський трон сів молодший син Софії Казимир, теж наблизив до себе людину, котрого злі язики називали його батьком. Королями стали два сини, чотири онуки і два правнуки Софії Гольшанської. Погодьтеся, цього достатньо, щоб залишитися в історії.

Автор статті Людмила Рублевська, оригінальна версія за посиланням:https://news.tut.by/culture/339335.html

Назад

Пошук

© 2012 Усі права захищені.