Новини

Творчі зустрічі у Бортятині

03.11.2017 19:49

Український  народ  має  давню  історію,  він  витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.  А найголовнішою ознакою,  що  дає  йому право називатися нацією, є мова – найбільша духовна цінність, суть, основа буття. Цього року наша держава удвадцяте відзначає День української писемності та мови.

     Вже стало доброю традицією у Музеї-садибі родини Антоничів, що у селі Бортятині (філія Львівського музею історії релігії) у День української писемності та мови збиратися на літературну гостину. Письменниця Теодора Савчинська-Латик, поетеси Леся Процик, Ганна Волошинська, інші шанувальники образного слова, яких об’єднує любов до літератури, неодноразово приїздили до плебанії отця Василя. Сьогодні бортятинці чекають поетесу, художницю і педагога Ірину Токарську. Вона малює на склі, створює графіку, пише вірші, есеї, ілюструє книжки, займається витинанками.

     Восьмого листопада Ірина Токарська презентує поетичну збірку «Я ходила до раю», а також невеличкі есеї «Сторінки з Бартатівського щоденника». Письменниця вже багато років проживає у селі Бартатові. Мальовнича  природа, свіже повітря, спілкування з односельчанами, ще й залюбленість у землю, на якій живе, працює і кохає, надихали написання цих есеїв. Своїми полум’яними словами вона поділиться з гостями на творчій зустрічі.

     Дарунком для Ірини Токарської стане читання учнями Бортятинської школи її поезій: «Баба усе пам’ятає», «Хата, як білий човен», «Перший весняний промінь», «Переростають квіти».  

    На завершення зустрічі мисткиня проведе майстер-клас на тему «Осінь. Пласти нашарувань». Діти витинатимуть із паперу різні фігури й зображення, втілюючи в життя образи своєї уяви.

     Зустріч з Іриною Токарською відбудеться 8 листопада, у середу, о 13 годині у Музеї-садибі родини Антоничів.

                                                              Ольга Дядинчук, Олена Малюга,

                                     наукові співробітники Львівського музею історії релігії                   

>>

500 років Реформації

25.10.2017 20:18

 

    З метою визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій у розвиток релігійної, культурної і соціальної сфери України, вияву поваги до їхньої ролі в українській історії та становленні незалежної держави, Президент України Петро Порошенко підтримав  ініціативу Всеукраїнської Ради церков і підписав Указ «Про відзначення в Україні 2017 року 500-річчя Реформації».

Related image

    Колектив Львівського музею історії релігії (ЛМІР) долучився до низки заходів, спрямованих на підвищення рівня духовності й освіченості громадян. Так, у травні, у рамках XXVII Міжнародної наукової конференції «Історія релігій в Україні», учасники форуму обговорювали питання «Реформація та її вплив на соціальні й культурні процеси в Україні».

    Спільно із Львівським історичним музеєм, Львівською національною галереєю мистецтв імені Б. Г. Возницького, Науковою бібліотекою Львівського національного університету імені І. Франка (відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Ф. П. Максименка), Львівською національною науковою бібліотекою України імені В. Стефаника ЛМІР презентує виставку «500 років Реформації». Присвячена вона історії Реформації, яка стала початком масштабного духовного відродження, «сенсом історії нового часу». Виставка дає можливість ознайомити з тими ідеологами, хто своїми мріями та діями назавжди змінив не тільки середньовічну Європу, а й увесь світ: Мартіном Лютером, Яном Гусом, Жаном Кальвіном, Ульріхом Цвінглі, Філіпом Меленхтоном, Томасом Мюнцером, іншими.

    В матеріалах виставки йдеться про виникнення Реформації й на українських землях XVI–XVII століть. Для висвітлення цієї теми використано речі восьми фондових груп ЛМІР. Серед них – офорт «Мартін Лютер» (ініціатор Реформації). Привертають увагу горельєфи «Ульріх Цвінглі», «Еразм Роттердамський», «Ульріх фон Гуттен»; літографії «Меланхтон, Лютер, Бухангаген (Померан), Круцігер», «Криштоф Арцишевський», «Януш Радзивілл»; графічні твори «Станіслав Любенецький», «Генріх Булінгер», «Микола Радзивілл Рудий», «Ян Саіруш Замойський», «Ян Гус», «Філіпп Меланхтон», інші.

    До уваги відвідувачів стародруки: «Рукописний список з Євангелія та інших духовних книг» кінця XVI – початку XVII століть, «Індекс заборонених Контрреформацією книг» 1841 року, Біблії в перекладі Мартіна Лютера. Експонуватимуться «Берестейська Біблія» 1563 року, «Братерська декларація на небратерське нагадування автора під іменем польського шляхтича від релігійного дисидента вчинене» 1646 року, факсимільне видання «Біблія руска Франциска Скорини» 1517 року. Збірку «Метал» ЛМІР представлять нагрудний хрест єпископа Німецької євангелічно-лютеранської церкви Латвії, а також речі, які використовувались при здійсненні таїнства святої Євхаристії. Цікавими є облачення архієпископа і пастора.

    В експозиції будуть живописні полотна «Собор у Триденті» 1603 року, «Ян Гус розриває папську буллу», сатирична алегорія «Католицизм і протестантизм», «Станіслав Оріховський», «Самійло Зборовський», «Іван Томаш Дрогойовський».   

    Урочисте відкриття виставки «500 років Реформації» відбудеться 27 жовтня, у п’ятницю, о 16 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії, що на площі Музейній, 1.

                                                                          Галина Кирилів, Олена Малюга,

                                                                наукові співробітники ЛМІР

>>

Церковний скандал в Коропужі. Священника звинувачують у здирництві.

02.09.2017 09:29

С

Львів'янка Галина Швець у ФБ звинуватила священика парафії села Коропуж (Городоський район Львівська область) у тому, що той вимагав 700 грн собі і 200 грн дякону за те, щоб поховати її батька. Водночас Стрийська єпархія УГКЦ поширила офіційне звернення, у якому простувала звинувачення.
Результат для Церкви, село Коропуж, Львівська область

Галина Швець написала: «Доброго дня усім, хочу поділитись своїм горем, вчора я похоронила свого батька, який проживав в с. Коропуж, Городоцький р.н. Львівська обл.., але є в нас такий отець (с..а рідкісна, такого не назвеш інакше), який на парастасі сказав, що мій батько не ходив в церкву, значить його в церкву не можна нести, а закопати як скотину, а перед смертю відмовив в сповіді, більше того, в церкву він пустив, але вимагав сімсот грн собі, двісті дякону, яким є його дружина (сімейний бізнес), якшо ми не дамо гроші, то він похорон припинить, і на цвинтар не піде, сказав, жалійтесь, де хочете, він нікого не боїться, і нагло зі своєю попадею сміявся, а звати його Громик Іван, шо скажете? Має парафію ще с. Хишевичі, він так поводиться зі всіма, вже написали люди купу скарг, викликали телебачення, реакції нуль, ще більше нагліє і тариф росте, такого хама в нас ще не було, воно наживається на чужому горі, і ще отримує не малу зарплату, яку платять люди села».

Відповідь Стрийської єпархії УГКЦ: «Розглянувши неофіційне звернення пані Галини Швець, повідомляємо про наступне.

Звинувачення отця Івана Громика, адміністратора парафії преподобної Параскевії с. Коропуж та парафії святого апостола Филипа с. Хишевичі Комарнівського деканату Стрийської єпархії УГКЦ в тому, що він відмовився сповідати покійного не підтвердилося і вважаємо, що є наклепом на священика. Встановлено, що родина покійного звернулась до о. Івана з проханням, щоб їхнього батька міг посповідати о. Семен Гупало, священик-емерит Стрийської єпархії УГКЦ, який проживає в с. Хишевичі, на що о. Іван не заперечував. На жаль, о. Семен Гупало відмовив у сповіді, аргументуючи тим, що має отримати дозвіл від о. Івана. Тим самим показав свою некомпетентність і незнання церковних канонів. З огляду на це, о. Семен Гупало є викликаний до єпархіального управління Стрийської єпархії, для того, щоб дати виразне пояснення своїм діям.

У своєму листі пані Галина звинувачує отця Івана в тому, що він вимагав гроші від родини померлого. Встановлено, що відбулася приватна розмова двох осіб: о. Івана Громика та Василя Витрикуша, сина покійного і свідків чи інших об’єктивних доказів, які б могли потвердити факт вимагання коштів у даній ситуації немає.

В мас-медійному просторі поширюється інформація про те, що о. Іван відмовив покійному в Чині похорону. Однак, сама пані Галина Швець у своєму зверненні засвідчує, що о. Іван Громик відслужив парастас за упокій душі померлого і на наступний день відбувся чин похорону.

Водночас зазначаємо, що жодних скарг до єпархіального управління Стрийської єпархії від парафіян с. Коропуж та Хишевичі у справі о. Івана Громика не надходило. Саме тому, проводячи моніторинг публікацій, стверджуємо, що звинувачення «жовтою» пресою управління Стрийської єпархії у бездіяльності не відповідають дійсності.

Для встановлення справедливості та об’єктивності у розслідуванні даної ситуації, запрошуємо осіб, які вважають себе покривдженими діями священика Івана Громика, прибути до управління Стрийської єпархії для того, щоб у розмові під протоколом були складені свідченнявященика УГКЦ звинуватили у здирництві. Стрийська єпархія каже, що це наклеп.

 Джерело: https://galinfo.com.ua/news/svyashchenyka_ugkts_zvynuvatyly_u_zdyrnytstvi_stryyska_ieparhiya_kazhe_shcho_tse_naklep_268344.html

>>

Чиновників і депутатів закликають не відвідувати школи 1 вересня.

20.08.2017 11:07

Батьківська громадськість закликала чиновників і депутатів усіх рівнів не брати участь у шкільних заходах, присвячених першому вересня. Відповідне звернення опубліковно у Facebook-спільноті Батьки SOS, пише Osvita.ua.

«Шановні президент, прем’єр-міністр, міністри, народні депутати, депутати сільських, селищних, міських, районних рад, чиновники різних рівнів та органів місцевого самоврядування та всі чиновники, хто планує цього року відвідати навчальні заклади 1 вересня 2017 року, звертаємось до вас із проханням не відвідувати, не приїжджати, не планувати урочистих заходів із вашою присутністю 1 вересня у навчальних закладах», – йдеться у зверненні до можновладців.

«Ваша присутність змушує наших дітей влаштовувати свято вам – інколи ви запізнюєтесь, інколи ваші промовисті промови занадто нудні та довгі. Якщо ви не знаєте, то «святкове вбрання» навчального закладу – кульки, прапорці, вам квіти – це все за кошти нас, батьків», – зазначають автори звернення.

Також батьки звертаються до чиновників і депутатів з проханням не дарувати дітям букварики зі своїми портретами, а краще забезпечити своєчасне надходження підручників до шкіл.

«Ми дуже хочемо подолати цю совкову традицію лінійок, але якщо ви будете туди приходити – ми ніколи не позбавимось цього совкового рудимента. Якщо вже така нестерпна жага PR у навчальних закладах є, то не приїжджайте 1 вересня у школи, в які місцева влада вклала мільйони, приїдьте 2 вересня туди, де ваша допомога буде необхідною, де навіть за децентралізації, міська чи районна влада не переймається освітою. Адреси навчальних закладів можемо вам надати, але зробіть це без пафосу та з метою допомогти», – йдеться у заяві ініціаторів акції.

Заклик до депутатів і чиновників стрімко набирає популярності у користувачів мережі.

>>

У Гамбурзі з'явилися плакати з портретами українських військових

05.07.2017 20:02

Акцію провели напередодні саміту Великої двадцятки В Німеччині у місті Гамбург з'явилися плакати з українськими військовими, волонтерами та медиками. Про це повідомляється на сайт Українського кризового медіа-центру. Акція була проведена напередодні саміту Великої двадцятки G20, який розпочнеться в п'ятницю, 7 липня.
alt

"Уважно подивіться на ці обличчя" – "Look closely at their faces", - написано біля портретів українців. "Цей проект має дуже важливу мету - нагадати лідерів вільного світу, що Україна в 1994 році отримала гарантії безпеки за Будапештським меморандумом, коли віддала третій за величиною в світі ядерний арсенал. А тепер мужньо протистоїть російської агресії і захищає кордони цивілізації", - розповів співзасновник УКМЦ Геннадій Курочка. 

"Вільний світ повинен бути рішучим і більш активно протидіяти спробам реставрувати Імперію зла. Саміт G20 – це чудова можливість для світових лідерів змусити Росію зупинитися і почати діяти в правовому полі", – додала співзасновник медіа-центру Наталія Попович.
Повний текст читайте тут: https://styler.rbc.ua/ukr/zhizn/gamburge-poyavilis-plakaty-portretami-ukrainskih-1499273530.html

>>

Великопольський обрядовий рік у мистецьких творах

03.07.2017 20:19

    Упродовж останніх років Львівський музей історії релігії тісно співпрацює з Музеєм-замком Гурків у Шамотулах (Республіка Польща). Творчі зустрічі, презентації виставок стали невід’ємною частиною життя наших колективів.

    «Великопольський  обрядовий рік у творах Мар’яна Шварца і Яніни Клопоцької» – назва виставки, яку представлятимуть польські музейники цього разу у Львові.

    Мар’ян Шварц і Яніна Клопоцька – відомі у Польщі художники – жили і працювали в державі, в якій релігія займає досить вагоме місце в суспільному житті. Практично всі польські традиції та звичаї тісно пов'язані з релігією. Мешканці шанують і дотримуються встановлених костелом свят, радіють національним урочистостям і з повагою ставляться до історичних цінностей. Мабуть, це і стало основною причиною, що в творчості цих митців є чимало робіт, присвячених звичаям та обрядам рідного краю, які супроводжують людину протягом цілого року.

      «Лісок привітання весни», «Посвячення худоби навесні», «Хрестова хода», «Коли народжується Христос», «Колядники», «Закінчення посту», «Шамотуляни» (танці), «Обжинки», «Скубання пір’я», «Задушки» (поминання померлих) – назви цих робіт говорять самі за себе.  

    На виставці можна буде побачити також народні костюми, ознайомитися зі світлинами про свята і обряди в наші дні. Зокрема, про одне з найбільших свят Католицької церкви Божого Тіла (Свята Євхаристія).

    Урочисте відкриття виставки «Великопольський  обрядовий рік у творах Мар’яна Шварца і Яніни Клопоцької» відбудеться у середу, 5 липня, о 16 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії.

                                                     

                                          Руслана Бубряк, Ірина Цебенко,            

                                              наукові співробітники ЛМІР

>>

У Городку відкрили відділення соціальної реабілітації дітей-інвалідів

02.06.2017 18:46

  1 червня, у Міжнародний день захисту прав дітей, у Городоцькому терцентрі відкрили відділення соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Участь у заході взяли заступники голови райдержадміністрації І.Ковальчук, П.Стахів. З вітальним словом до присутніх звернулися начальник управління соціального обслуговування та захисту населення Департаменту соціального захисту населення ЛОДП Т.Медвідь,  директор терцентру В.Бобеляк, голова районної асоціації інвалідів О.Пуненкова, представники місцевої та  районної влади.. Священнослужителі міста о.Назар Греділь та о. Михайло Білий здійснили чин освячення  приміщення. Захід продовжився концертом та майстер-класами для наймолодших гостей свята.

Джерело:https://www.gorodok-vlada.gov.ua/node/18470

PS: Готуючись до цієї події міська влада навіть вивезла сміття на шляху від РДА до терцентру (очевидно, щоб воно не не муляло очі "високому" районному начальству та їхнім  гостям).

Хоча з іншого боку терцентру по вул. Т.Шевченка, як зрештою і по всьому місту , картина залишається не привабливою. "Очі не бачать, серце не болить" - нє, пане Кущак ?

    Олег Ягель

 

 

>>

Церква закликає на Зелені свята прикрашати домівки квітами, а не гіллям з дерев

29.05.2017 22:50

Церква закликає вірян на Зелені свята прикрашати свої домівки квітами, а не гілками дерев. Про це неодноразово повідомляє Львівська архиєрпархія УГКЦ та відповідне звернення є офіційному сайті УГКЦ, передає кореспондент Львівського порталу.

«Квіти й зелень дерев є ознакою життя, тож стали символом життєдайного Святого Духа, Який все оживотворяє і вчиняє нас здатними бути носіями життя, а не смерті і руйнування. Як природа навесні оновляються зеленню і квітами, так і свята Церква та її вірні оновлюються силою Святого Духа, Який щедро виливає свої Дари на Церкву задля розбудови і уприсутнення Царства небесного вже «тут і зараз», -йдеться у повідомленні.

Також церква наголошує на необхідності збереженні дерев, а не їх вирубуванні.

«Звичаєм замаювання домівок та храмів християнами сьогодні, на жаль, зловживається і він втрачає первісне своє значення, перетворюється на шкідливу, руйнівну практику, яка йде в розріз з християнським віруванням. Вирубуються цілі дерева, наприклад, берізки, що не має жодного символічного значення – життя. Як альтернативу, пропонується прикрашати свої домівки та храми квітами та зеленню, виплеканими та вирощеними власними руками.   Саме в такий спосіб ми свідчитимемо, що є справжніми та свідомими християнами, котрі розуміють, що світ навколо нас створений Богом, а ми покликані його зберегти і піклуватися ним, а не знищувати; робити добрі вчинки з тими речами, які дарував нам Творець. Така негативна поведінка щодо вирубки дерев, вирізування, виломлювання гілок тощо призводить до гріха проти довкілля, а тому згідно з вченням Церкви «хто грішить проти довкілля, грішить проти Творця його».

https://portal.lviv.ua/news/2017/05/29/tserkva-zaklikaye-na-zeleni-svyata-prikrashati-domivki-kvitami-a-ne-gillyam-z-derev

>>

70 років тому пройшла операція з примусової депортації українців "Вісла"

28.04.2017 21:44

70 років тому, 28-29 квітня 1947 року, комуністична влада Польщі провела військово-політичну операцію, що отримала назву «Вісла» - українців з південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння та Підляшшя) депортували в її північно-західні землі.

Історики відзначають, що операція «Вісла» стала інструментом етнічної чистки: українців примусово переселяли, позбавляючи права власності на господарство і майно. Тільки за три місяці (квітень-липень) 1947 року примусово переселили понад 140 тисяч українців. Українці в цей період піддавалися насильству, їх заарештовували і розстрілювали.

 

У період 1944-1951 років комуністичним режимом СРСР і її сателітом Польською Народною Республікою були переселені або депортовані понад 700 тисяч українців.

 В переддень 70-х роковин операції на сайті Українського інституту національної пам'яті з'явилося звернення вчених і громадських діячів до Верховної Ради і Сейму Республіки Польща із закликом засудити акцію «Вісла» як злочин польського комуністичного режиму проти власних громадян, українців за національністю.

 ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ:

24 квітня — Президія Ради Міністрів Республіки Польща ухвалила рішення у справі Акції «Вісла».

24 квітня — з Варшави відправлено залізничним транспортом 15 тонн колючого дроту для побудови перехідних виселенських таборів.

24 квітня — згідно з наказом командира ОГ «Вісла» починаються масові арешти українців, запідозрюваних у співпраці з УПА.

28.04. 1947 року о 4.00 годині ранку шість польських дивізій (бл. 17 тис.чол.) та відділи Корпусу Безпеченьства Публічного (назва органів польської служби безпеки) оточили території, на яких компактно проживало українське населення. В цей же час відділи  КГБ і чехословацької армії заблокували східні і південні кордони Польщі від Бруста  до Нового Сончу. Операція Вісла проводилась під безпосереднім керівництвом міністра оборони Польщі маршала Р.Жимерські та ген. С.Моссора.

28-29 квітня — на засіданні Пленарної Конференції єпископату Польщі Примас Польщі Кардинал Август Гльонд повідомляє, що Папа Римський іменував його делегатом для Церков Східного обряду в Польщі . Просить польських владик, щоб з великою розсудливістю і гідністю ставилися до греко-католиків (про православних очевидно не йшлося), щоб «навіть не давати приводу, що спричиняються до ліквідації Церкви» ( «nawet nie dawać pozorów, że przyczyniają się do likwidacji Cerkwi»). Просить також, щоб з українських церков не забирали іконостасів.

29 квітня — зі станції Куляшне від'їжджає перший транспорт з виселенцями. Це мешканці Должиці Сяніцького повіту.

  Олег Ягель

>>

В Україні почалися суди Лінча.

26.04.2017 09:28

Вранці біля будівлі міськради зібралося кілька сотень жителів Тернополя. Вони стояли з плакатами «Геть тушок з ради», «Зрадник-депутат здай мандат» і т.д.

Біля міськради також були встановлені кілька сміттєвих баків з прізвищами трьох депутатів від фракції «Свобода» - Ігоря Турського, Романа Навроцького та Іван Сороколіт, яких кілька тижнів тому виключили з партії і фракції «Свободи».

Після словесної перепалки в депутатів почали кидати важкі предмети і бризкати перцевим балончиком.

В результаті постраждало 2 депутатів від фракції БПП - Юрій Смакоуз (йому заляпали особа перцевим балончиком, він осліп на одне око) і Володимир Мисько (йому потрапили важким предметом в око), також 5 депутатів з інших партій.

У них розбиті голови, переламані руки.

Раніше зазначалося, що проти свого корумпованого мера повстала Полтава. Там меру дивом вдалося уникнути смерті після зустрічі з народом.

Експерти і політологи з США і ЄС неодноразово попереджали Порошенко, що якщо вони не зупинять корупцію яку самі і породили, що якщо не запрацює правосуддя, його (ред. Правосуддя) почнуть встановлювати люди за допомогою народних судів і це вкрай небезпечно для влади і для держави в цілому.

 

На даний момент, вибухонебезпечна ситуація зберігається по всій країні. Люди настільки втомилися від несправедливості, корупції і правового нігілізму, що в один момент це може перерости в трагедію з летальним результатом для суддею і представників влади по всій країні ..

Джерело: https://galfinance.info/ostanni-novini/2017/04/24/os-i-dochekalisya!-narodni-sudi-lincha-pochalisya-v-ternopoli-ta-poltavi/

                     А так поступили з впійманим злодієм  в Солотвино на  Закарпатті.

Злодію не пощастило. Фото: соцмережі.

>>

Зображено: 11 - 20 з 79

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Пошук

© 2012 Усі права захищені.